Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Edit this entry  
14
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★½
Edit this entry  
01
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Super Fly

Super Fly

1972
×
★★★
Edit this entry  
20
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
★★★★
Edit this entry  
14
Encounter

Encounter

2021
×
Edit this entry  
12
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
16
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
Cotton Comes to Harlem

Cotton Comes to Harlem

1970
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★½
Edit this entry  
20
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Angry Inuk

Angry Inuk

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Gloria

Gloria

1980
×
★★★
Edit this entry  
22
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
01
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★½
Edit this entry  
21
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
½
Edit this entry  
19
Redline

Redline

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
½
Edit this entry  
10
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Edit this entry  
09
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★½
Edit this entry  
05
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★
Edit this entry  
04
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
03
Run

Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
The Informer

The Informer

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Wedding Guest

The Wedding Guest

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

1972
×
★★★
Edit this entry  
10
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

1972
×
★★½
Edit this entry