Daniel has logged 65 entries for films during December 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jauja

Jauja

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Destruction of a Man

Destruction of a Man

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
Citizen Koch

Citizen Koch

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Drop

The Drop

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Edit this entry  
27
Let's Be Cops

Let's Be Cops

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Seahorse

The Seahorse

1934
×
Edit this entry  
24
The Vampire

The Vampire

1945
×
Edit this entry  
24
Sea Urchins

Sea Urchins

1929
×
Edit this entry  
24
The Love Life of an Octopus

The Love Life of an Octopus

1967
×
Edit this entry  
24
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Drone Boning

Drone Boning

2014
×
Edit this entry  
21
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Virunga

Virunga

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★
Edit this entry  
18
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
Read prior review Edit this entry  
18
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Annie

Annie

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Guest

The Guest

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★½
Edit this entry  
16
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Captive

The Captive

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hide Your Smiling Faces

Hide Your Smiling Faces

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★
Edit this entry  
12
One Afternoon

One Afternoon

2014
×
Read the review Edit this entry  
12
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lucy

Lucy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry