• Interstellar

    Interstellar

    ★★★★

    Sometimes movies work better when you haven’t seen them for 7 years

  • The Last Dance

    The Last Dance

    Entertaining MJ hagiography I guess, but really basic. The game footage is cool.

  • Ambulance

    Ambulance

    ★★★★

    absolutely prime Bay -- his most annoying quirks minimized and his best aspects maximized. Ridiculous formal experimentation, terrific live-wire performances (Gyllenhaal really is genuinely great), and a plot that has a solid structure and remains entertaining despite the cornball dialogue (which is a given, of course). Bay has thrown out a couple of duds since 13 Hours imo, but this might end up being his very best.

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★

    PTA-post Inherent Vice continues to befuddle me. I loved a lot about this, but also puzzled as to what it all gets at. Maybe that's the point idk. Whereas Phantom Thread was extremely cohesive, zeroing in in whirlpool like fashion on its own world of toxicity and un-comfortability, this film shoots outward, encompassing anything and everything even tangentially related. Alana's performance is incredible, and is truly one of PTA's best characters. I disagree also, with a lot of the blue-check…

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★

    this makes me want to give Kurzel's Macbeth 1 star, but also I didn't love it, and found it drab in a very uninteresting way, most of the time. Denzel is great, of course, but I also loved McDormand's Lady Macbeth, who I've seen singled out as a weak link. She's great!

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    ★★★½

    Really smart and I loved a lot of what this movie is getting at. But, I can never truly get over a visual hurdle, especially as pronounced as it is here. The action is muddled and rushed, aside from the finale, feeling tacked-on. Maybe there's something there, thematically, but it bogged down an otherwise great time. Big swing, solid double.

  • Drive My Car

    Drive My Car

    ★★★★½

    “The text is questioning you. If you listen to it and respond, the same will happen to you.”

  • The Lost Daughter

    The Lost Daughter

    ★★½

    I hate movies that are shot 75% in close-ups unless it’s Kiarostami lol

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★½

    First story was very good, second story I felt was fairly middling, third story was incredible. First Hamaguchi and I wasn’t sure what exactly to expect, but I really appreciated the literary playfulness and the mostly retrained camerawork—making the occasional formal flourish all the more poignant.

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★★★½

    Benedict Cumberbatch is good but that’s honestly it. Was underwhelmed with this one, even its slightly interesting early rhythms were undercut by the tendency toward blatant metaphors and on-the-nose motifs. Nothing surprising on a formal level, either.


    Edit: I’m liking this the more I think about it, honestly. I think even if there’s some basic elements, it works even just as a weird thriller in a way. Idk. Need to watch again.

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★½

    Couldn’t help but feel that this one was spread too thin, and that “Anderson’s Trick” of briefly halting the spectacle to mine for emotional resonance was both too apparent and never affecting. Maybe his greatest work purely in terms of accomplishing his particular aesthetic rigidity, but it almost feels like a weaker film as a result. Kind of hard to parse this one. Projection at the theater sucked too, so that didn’t help.


    edit: also, Jeffrey Wright MVP 100%

  • No Country for Old Men

    No Country for Old Men

    ★★★★★

    This is the easiest perfect film, of the past 25 years. Just so effortlessly excellent. It’s ridiculous.