H has logged 108 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Night School

Night School

2018
×
Edit this entry  
14
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Eyes of Orson Welles

The Eyes of Orson Welles

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bridge

The Bridge

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mary

Mary

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Crash

Crash

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fear X

Fear X

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gnomeo & Juliet

Gnomeo & Juliet

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Welcome to New York

Welcome to New York

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Vine Avenue

Vine Avenue

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scarlet Diva

Scarlet Diva

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry