Sort by

Grant has logged 408 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★
Edit this entry  
31
Klaus

Klaus

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★
Edit this entry  
30
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Edit this entry  
29
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Love Is Strange

Love Is Strange

2014
×
★★½
Edit this entry  
29
This Must Be the Place

This Must Be the Place

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Interrupters

The Interrupters

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
The Tale

The Tale

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
High Life

High Life

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★
Edit this entry  
20
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Raid

The Raid

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
Taxi

Taxi

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★½
Edit this entry  
13
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★½
Edit this entry  
13
Paterson

Paterson

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Fire at Sea

Fire at Sea

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
One More Time with Feeling

One More Time with Feeling

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
All These Sleepless Nights

All These Sleepless Nights

2016
×
★★
Edit this entry  
10
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★
Edit this entry  
08
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Endless

The Endless

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Loving

Loving

2016
×
★★½
Edit this entry