• The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • The Gift

    ★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • Captain America: The First Avenger

    ★★★★

  • Iron Man

    ★★★½

  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

    ★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★

  • Transformers

    ★★½

  • Hot Fuzz

    ★★★★

  • The Departed

    ★★★★½

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • World Trade Center

    ★★½

  • The Machinist

    ★★★★★

  • 28 Days Later

    ★★★½

  • The Scorpion King

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • Memento

    ★★★★★

  • I Know What You Did Last Summer

    ★★

  • Primal Fear

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½