Sort by

Xebeche has logged 85 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shock

Shock

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Being

The Being

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Double, Double, Toil and Trouble

Double, Double, Toil and Trouble

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Scooby-Doo Project

The Scooby-Doo Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Corpse Mania

Corpse Mania

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Faces of Death

Faces of Death

1978
×
Read the review Edit this entry  
29
White of the Eye

White of the Eye

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cry of the Banshee

Cry of the Banshee

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Galaxy of Terror

Galaxy of Terror

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ouija Experiment 2: Theatre of Death

The Ouija Experiment 2: Theatre of Death

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Wolfen

Wolfen

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghosthouse

Ghosthouse

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Saw

Saw

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Spiral Staircase

The Spiral Staircase

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Night of the Demon

Night of the Demon

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sphere

Sphere

1998
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Devil Bat

The Devil Bat

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Forbidden Photos of a Lady Above Suspicion

The Forbidden Photos of a Lady Above Suspicion

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Roar

Roar

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mortal Storm

The Mortal Storm

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Revenge of Frankenstein

The Revenge of Frankenstein

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Gay Divorcee

The Gay Divorcee

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Phantom of the Mall: Eric's Revenge

Phantom of the Mall: Eric's Revenge

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Born of Fire

Born of Fire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Tower of London

Tower of London

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry