Sort by

alex has logged 235 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Everybody's Fine

Everybody's Fine

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spirited

Spirited

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Madea Christmas

A Madea Christmas

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bedazzled

Bedazzled

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sins of Our Mother

Sins of Our Mother

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Language Lessons

Language Lessons

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Covenant

The Covenant

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fun Size

Fun Size

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Casper

Casper

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scream

Scream

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jimmy Neutron: Boy Genius

Jimmy Neutron: Boy Genius

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Curse of Bridge Hollow

The Curse of Bridge Hollow

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I Love You, You Hate Me

I Love You, You Hate Me

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry