RSS feed for XibalbaBruja

XibalbaBruja has logged 81 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Crawling Eye

The Crawling Eye

1958
×
★½
Edit this entry  
30
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Brothers Grimm

The Brothers Grimm

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Night of the Lepus

Night of the Lepus

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Blob

The Blob

1958
×
★★★½
Edit this entry  
29
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★
Edit this entry  
28
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Island of Dr. Moreau

The Island of Dr. Moreau

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★★
Edit this entry  
27
Invasion of Astro-Monster

Invasion of Astro-Monster

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Zathura: A Space Adventure

Zathura: A Space Adventure

2005
×
★★★
Edit this entry  
26
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★½
Edit this entry  
26
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pet Shop of Horrors

Pet Shop of Horrors

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jimmy O. Yang: Good Deal

Jimmy O. Yang: Good Deal

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gandahar

Gandahar

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Night on the Galactic Railroad

Night on the Galactic Railroad

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Royal Space Force - The Wings Of Honneamise

Royal Space Force - The Wings Of Honneamise

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Colorful

Colorful

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Battle Angel

Battle Angel

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Nemo: Adventures in Slumberland

Little Nemo: Adventures in Slumberland

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hal

Hal

2013
×
Read the review Edit this entry  
20
Origin: Spirits of the Past

Origin: Spirits of the Past

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wicked City

Wicked City

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paprika

Paprika

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Cell

The Cell

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Witches

The Witches

1990
×
★★★
Edit this entry  
14
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★
Edit this entry  
13
Snow White and the Huntsman

Snow White and the Huntsman

2012
×
★½
Read the review Edit this entry