Sort by

rj has logged 336 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★½
Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Edit this entry  
27
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Detectorists Special

Detectorists Special

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★
Edit this entry  
26
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
Educating Rita

Educating Rita

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Gay Divorcee

The Gay Divorcee

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Farewell to Arms

A Farewell to Arms

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★½
Edit this entry  
07
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
India Sweets and Spices

India Sweets and Spices

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Taken

Taken

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Escape to Victory

Escape to Victory

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Possession

Possession

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Living

Living

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
08
Watcher

Watcher

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Edit this entry