katie has logged 128 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Rampage

Rampage

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Loki

Loki

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Boy

The Boy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Second Act

Second Act

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Onward

Onward

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shadow and Bone - The Afterparty

Shadow and Bone - The Afterparty

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Million Pound Note

The Million Pound Note

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Audrey

Audrey

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
We Have Always Lived in the Castle

We Have Always Lived in the Castle

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Audrey

Audrey

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry