Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Barbie

Barbie

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knock at the Cabin

Knock at the Cabin

2023
×
★★
Edit this entry  
05
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
Dignity

Dignity

2022
×
★★½
Edit this entry  
04
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★
Edit this entry  
04
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Pope's Exorcist

The Pope's Exorcist

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Apples

Apples

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Footloose

Footloose

2011
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Sapphires

The Sapphires

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
22 vs. Earth

22 vs. Earth

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Backstage... at the Cambridge Footlights

Backstage... at the Cambridge Footlights

1997
×
Edit this entry  
13
While Choking

While Choking

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Divergent

Divergent

2014
×
★★½
Edit this entry  
11
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Footloose

Footloose

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rabbit Hole

Rabbit Hole

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Whale

The Whale

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Footloose

Footloose

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Father Figures

Father Figures

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry