Millie has logged 37 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Serpico

Serpico

1973
×
★★★½
Edit this entry  
30
Casting By

Casting By

2012
×
Edit this entry  
30
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
There's Always a Woman

There's Always a Woman

1938
×
★★★½
Edit this entry  
28
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Following

Following

1998
×
★★½
Edit this entry  
26
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Edit this entry  
25
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
24
Taxi!

Taxi!

1932
×
★★★
Edit this entry  
24
The Defiant Ones

The Defiant Ones

1958
×
★★★½
Edit this entry  
23
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Flying Down to Rio

Flying Down to Rio

1933
×
★★★
Edit this entry  
23
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
★★★★
Edit this entry  
20
Evil Under the Sun

Evil Under the Sun

1982
×
★★★½
Edit this entry  
19
If You Could Only Cook

If You Could Only Cook

1935
×
★★★½
Edit this entry  
19
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Edit this entry  
18
True Romance

True Romance

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
8½

1963
×
Edit this entry  
15
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Edit this entry  
12
7th Heaven

7th Heaven

1927
×
★★★★
Edit this entry  
09
From Caligari to Hitler: German Cinema in the Age of the Masses

From Caligari to Hitler: German Cinema in the Age of the Masses

2014
×
Edit this entry  
08
Madam Satan

Madam Satan

1930
×
★★★½
Edit this entry  
07
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★★
Edit this entry  
03
Daisies

Daisies

1966
×
Edit this entry  
03
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Edit this entry