Xoch has logged 54 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
In Another Country

In Another Country

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Linguists

The Linguists

2008
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Berlin Syndrome

Berlin Syndrome

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
Read the review Edit this entry  
27
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Alphabet

The Alphabet

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Holidays

Holidays

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Between Us

Between Us

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tropico

Tropico

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blade

Blade

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Sense8: A Christmas Special

Sense8: A Christmas Special

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time...

Once Upon a Time...

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Elle Fanning's Fan Fantasy

Elle Fanning's Fan Fantasy

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Koko: A Talking Gorilla

Koko: A Talking Gorilla

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blur: Live at Glastonbury

Blur: Live at Glastonbury

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Brave

Brave

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Miss Julie

Miss Julie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Apollo 18

Apollo 18

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gorillaz: Live in Manchester

Gorillaz: Live in Manchester

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Piper

Piper

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tin Toy

Tin Toy

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
For the Birds

For the Birds

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
REW-FFWD

REW-FFWD

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
120 Seconds to Get Elected

120 Seconds to Get Elected

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rated R for Nudity

Rated R for Nudity

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Highway

Highway

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry