Omar! has logged 51 entries for films during March 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Colonia

Colonia

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
We Don't Belong Here

We Don't Belong Here

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shotgun Stories

Shotgun Stories

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nothing Personal

Nothing Personal

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Maelström

Maelström

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Heathers

Heathers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Morgan

Morgan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pi

Pi

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Passengers

Passengers

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jaws

Jaws

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Read the review Edit this entry  
04
The Gift

The Gift

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Descent

The Descent

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★
Read the review Edit this entry