Xplodera has logged 29 entries for films during July 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween II

Halloween II

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sabotage

Sabotage

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Chronicles of Riddick

The Chronicles of Riddick

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nice People

Nice People

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Duel

Duel

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Here Comes the Boom

Here Comes the Boom

2012
×
Read the review Edit this entry  
13
Jour de Fête

Jour de Fête

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
All We Have is Now

All We Have is Now

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Law Abiding Citizen

Law Abiding Citizen

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Howl

Howl

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Zero Theorem

The Zero Theorem

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry