Sort by

Xplodera has logged 363 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wild

Wild

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The New Land

The New Land

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Yogi's First Christmas

Yogi's First Christmas

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Holy Mess

A Holy Mess

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fascination

Fascination

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Born to Be Blue

Born to Be Blue

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Feature 136

Feature 136

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Timescape

Timescape

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Stations of the Cross

Stations of the Cross

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Storytelling

Storytelling

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rabid

Rabid

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Plague of the Zombies

The Plague of the Zombies

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Automata

Automata

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Splice

Splice

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Kommissarie Winter: Dans med en ängel

Kommissarie Winter: Dans med en ängel

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Soldier

Soldier

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry