Xtwelve has logged 504 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Thirteen Days

Thirteen Days

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Travis Scott: Look Mom I Can Fly

Travis Scott: Look Mom I Can Fly

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Grease

Grease

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
The Producers

The Producers

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Athlete A

Athlete A

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
In & Out

In & Out

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
School Ties

School Ties

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Draft Day

Draft Day

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Superbad

Superbad

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
What Women Want

What Women Want

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Carrie

Carrie

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry