Xtwelve has logged 63 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Karate Kid Part II

The Karate Kid Part II

1986
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Naked

Naked

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ode

Ode

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Million Dollar Arm

Million Dollar Arm

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Always at The Carlyle

Always at The Carlyle

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fair Game

Fair Game

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Carol

Carol

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wild Hearts Can't Be Broken

Wild Hearts Can't Be Broken

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Weeknd: After Hours

The Weeknd: After Hours

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
8½

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry