• End of Watch

    End of Watch

    ★★★½

    I mean, statically I have never not like a movie with a shaved Jake Gyllenhaal head sooo... I guess that means I'm also sort of a fan of David Ayer in this indie incarnated state. Though to be fair the David Ayer who has something he feels he needs to prove is also a blessing and a curse most times, peppered with writing so bad and melodramatic that I did a legitimate double take a few times in the hopes…

  • The Half of It

    The Half of It

    ★★★

    It's a pretty good, but overly melodramatic small town deconstruction, yet still played out with all the modern understanding of the Emoji Movie, but this is a film with a touching heart and that's the best combination a Netflix film like this has had for a very long time.

    Even for how it relies on a lot of cheap screenwriting tricks at times, suffice it to say I really liked the penmanship and solidity of the script as a whole,…

  • Molly's Game

    Molly's Game

    ★★★★★

    The beginnings and ends of Aaron Sorkin’s entire career can be defined simply by two scenes in Molly’s Game, hell, if humanity had to pick one signifier of our artistic expression to shoot into space for the sake of proving our artistic worth to alien races I can honestly say I would vouch one hundred percent for Idris Elba’s ‘I Implore you to do the right thing’ monologue or the wax-poetic, utterly, narratively naked '3 years of therapy' scene here…

  • All the President's Men

    All the President's Men

    ★★★½

    Honestly scrapped for a real opinion with which to discuss 'All the President’s Men' I still must say that it isn't all that different from many other hard-nosed journalism flicks, even the one's to which it serves as basically a blueprint for (differing in the actually really unique and respectable property of 'President's Men' in that of it being released so close to the actual breaking of it's story), Spielberg's 'The Post', Tom McCarthy's 'Spotlight', and at the end of…

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★

    Sure, maybe I'm the one being crazy here but even so I sort of got the feeling that a subtle re-telling of Cool Hand Luke with Jack Nicholson (and to it's credit also a near unrecognizable Danny Devito) in a loony bin should very well have left a bigger impression on me than this...

    What it gains in its highly likable protagonist and the extravagantly vile Nurse Ratched it loses even greater in terms of subconsciously re-defining all it's, up…

  • Between Two Ferns: The Movie

    Between Two Ferns: The Movie

    ½

    I mean how did they mess up this badly, taking things like The Office and The Eric Andre Show, which I at least consider to be the high art of comedy as much as it exists today, or at least two medias largely presenting an alternative to the kind of bland network television that people like Galifianakis and Ferrell are a great representative of, and yet still make it into dull corporate cookie cuter filler that feels like its only…

  • Ocean's Twelve

    Ocean's Twelve

    ★★★★★

    I can only imagine if the whole series was black comedy, though I guess only an installment like this can so thoroughly riff on the modern heist film Soderbergh himself pioneered with '11' and get away with it because of its contained nature and non-existent rules.

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

    This shouldn't have worked and it was veritably written in the fucking stars for Scott Pilgrim to flop to my tastes as well stylistically but yeah, well here we are aren't we. I mean sure, the title of best edited, most creatively shot film is sure easy to give to the film that is maybe the most obviously great in those areas, but even so nothing has ever nor it seems will ever tap into the same playful, colorful energy…

  • The Town

    The Town

    ★★★½

    To be honest every crime thriller set in Boston is mostly the same, and while 'The Town' is maybe the best to come around in the last ten years, I can't say I find much solace in the idea that what differentiated it from 'The Departed' or 'Mystic River' was Ben Affleck doing a directorial impression of Mike Berg doing a blockbuster impression of the Safdie Brothers making 'Heat' to a diet Han Zimmer score and a generally diet Nolan…

  • The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★★★★½

    For what is essentially what feels like, though in all fairness it may just be the presence of Bill Skarsgård alone driving this thought to the surface, the Steven King religious hick-ionized version of The Place Beyond The Pines, maybe you could say I was just more prepared and forgiving of a lot of the similar jumpy structural issues that liken the narrative to the feeling of shlepping along like a broken down jalopy that suddenly gets a battery jumpstart…

  • 20th Century Women

    20th Century Women

    ★★★★½

    Okay so this is more a review of 'All The Bright Places' than it ever is a thoughtful re-evaluation of 20th Century Women, a film that both in comparison to 'Bright Places' especially looks like such a masterpiece (the half star added to the rating can, and maybe should be attributed entirely to that comparison come to think of it) but one actually featuring a great Elle Fanning performance more importantly. So yeah, I tried watching Netflix's All The Bright…

  • Inside Man

    Inside Man

    ★★★★

    " With the mask they all look the same"

    Nothing like Spike Lee taking a formally routine thriller heist premise and making it politically potent in a way that few films that even try half as hard are, though I mean for one it ain't subtle and that ain't much of a problem either but man, I can just imagine how much more interesting this could be if it was in fact Lee's token "9/11 focused film" rather than 25th…