Sort by

Ty has logged 278 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Edit this entry  
29
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
29
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chronic

Chronic

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
28
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
James White

James White

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
27
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Happy End

Happy End

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Native Son

Native Son

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry