Sort by

Ben has logged 77 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
30
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
29
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Edit this entry  
26
Cronos

Cronos

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
25
Shivers

Shivers

1975
×
★★★★
Edit this entry  
24
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Edit this entry  
23
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sisters

Sisters

1973
×
★★★★
Edit this entry  
22
House

House

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Rabid

Rabid

1977
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★
Edit this entry  
17
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★½
Edit this entry  
17
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★
Edit this entry  
15
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
15
You're Next

You're Next

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Edit this entry  
15
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★½
Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
12
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
12
Rubber

Rubber

2010
×
★★★
Edit this entry  
11
The Strangers

The Strangers

2008
×
Edit this entry  
11
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Halloweentown II: Kalabar's Revenge

Halloweentown II: Kalabar's Revenge

2001
×
★★½
Edit this entry  
10
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★½
Edit this entry  
08
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Edit this entry  
08
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Edit this entry