Sort by

Yady has logged 640 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
21
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Edit this entry  
20
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
Edit this entry  
14
Kes

Kes

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Looking for Eric

Looking for Eric

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
06
Stranger Things

Stranger Things

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
27
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Edit this entry  
26
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry