Sort by

Yady has logged 38 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Marnie

Marnie

1964
×
★★★
Edit this entry  
30
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Glass

Glass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry