• Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

    Action | Adventure | Science Fiction

    [from trailer]
    Luke Skywalker: We've passed on all we know. A thousand generations live in you now. But this is your fight.

    MY SCORES:
    • Opening: 6/10
    • Story: 6/10
    • Pacing: 6/10
    • Writing: 6/10
    • Editing: 8/10
    • Scoring: 9/10
    • Dialogue: 6/10
    • Directing: 6/10
    • Cinematography: 8/10
    • Visual Effects: 8/10
    • Fight Scenes: 8/10
    • Characters: 8/10
    — Rey: 8/10
    — Ren: 9/10
    — Finn: 7/10
    — Poe: 7/10…

  • Solo: A Star Wars Story

    Solo: A Star Wars Story

    ★★★

    Action | Adventure | Science Fiction

    Han Solo: Since when do you know how to fly?
    [Chewie howls something]
    Han Solo: 190 years old?
    [Chewie howls again]
    Han Solo: You look great!

    Not the best in the franchise Star Wars but every actor gives a compelling performance. It's a nice Star Wars Anthology. The movie tries, with good results, to expand the universe while telling stories how Han Solo became the Captain of the Millennium Falcon and all that. The…

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

    Action | Adventure | Science Fiction

    Luke Skywalker: What do you know about the force?
    Rey: It's a power that Jedi have that lets them control people and... make things float.
    Luke Skywalker: Impressive. Every word in that sentence was wrong.

    ONE OF MY FAVORITE STAR WARS FILMS!
    I really loved the film because it's fresh, and I appreciated that they tried something new and are expanding the universe a bit by adding other sides to the force we haven't…

  • Rogue One: A Star Wars Story

    Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

    Action | Adventure | Science Fiction

    [last lines]
    Blockade Runner Pilot: Your Highness. The transmissions we received.
    [hands her the data drive]
    Blockade Runner Pilot: What is it that they've sent us?
    Princess Leia: Hope.

    THE FORCE IS STRONG WITH ROGUE ONE!
    Rogue one was a great prequel to New Hope. In my opinion this is the best star wars movie besides the original trilogy. It has everything, the best battle scenes, the best Darth Vader fight scene, the best…

  • Spellbound

    Spellbound

    ★★★★

    Drama | Mystery | Romance

    Dr. Constance Petersen: “People read about love as one thing and experience it as another. Well, they expect kisses to be like lyrical poems and embraces to be like Shakespearean dramas.”

    • Story: 8/10
    — Drama: 8/10
    — Mystery: 8/10
    — Romance: 9/10
    • Sound: 8/10
    • Acting: 9/10
    • Pacing: 8/10
    • Editing: 8/10
    • Visuals: 8/10
    • Dialogue: 9/10
    • Directing: 8/10
    • Rewatch Value: 8/10
    • Overall Score: 84/100
    ———————————————————————————————
    Gregory Peck…

  • Star Wars: The Force Awakens

    Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

    Action | Adventure | Science Fiction

    Rey: Where am I?
    Kylo Ren: You're my guest.
    Rey: Where are the others?
    Kylo Ren: You mean the murderers, traitors and thieves you call friends? You'll be relieved to hear I have no idea.

    Star Wars: Episode VII: The Force Awakens is a good start for this new trilogy. Action packed, fast paced adventure, fun, good story and nostalgic. Leia, Solo and Chewie! It's a good movie, but a little bit too predictable.…

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★

    Action | Adventure | Science Fiction

    The Emperor: [to Darth Vader] Every single Jedi, including your friend Obi-Wan, is now an enemy of the Republic. Do what must be done. Do not hesitate. Show no mercy.

    Yeay finally a good prequel! Imo, this film has great special effects, great scoring, great action and good story writing. This is the best movie of the prequel trilogy, telling us how anakin became Darth Vader, and also shows us how Luke got to…

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★★½

    Action | Adventure | Science Fiction

    Padme: It must be difficult having sworn your life to the Jedi... not being able to visit the places you like... or do the things you like.
    Anakin: Or be with the people I love.
    Padme: Are you allowed to love? I thought that was forbidden for a Jedi.

    WHAT A DISAPPOINTMENT!
    In my opinion, the first hour and a half is really bad. The rest is ok with the last scene making it…

  • Pretty Woman

    Pretty Woman

    ★★★★

    Comedy | Romance

    Edward Lewis: People's reaction to opera the first time they see it is very dramatic. They either love it or hate it. If they love it, they will always love it. If they don't, they may learn to appreciate it, but it will never become part of their soul.

    I really liked this movie because of the beautiful music or soundtrack which plays in whole of the duration of the film, one of my favorite songs in…

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★★

    Action | Adventure | Science Fiction

    Yoda: Fear is the path to the dark side, Fear leads to anger, anger leads to hate, hate.. leads to suffering. I sense much fear in you.

    The action was great, but the plot was not great...
    • Story: 6/10
    • Action: 8/10
    • Pacing: 6/10
    • Editing: 7/10
    • Visuals: 8/10
    • Writing: 6/10
    • Scoring: 8/10
    • Dialogue: 6/10
    • Directing: 6/10
    • Costumes: 6/10
    • Characters: 6/10
    • Ending Scene: 7/10…

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★½

    Comedy | Crime | Drama

    Benoit Blanc: Ladies and Gentlemen, I would like to request that you all stay until the investigation is completed.
    Linda Drysdale: What?
    Joni: Can we ask why? Has something changed?
    Benoit Blanc: No...
    Joni: No, it hasn't changed, or no, we can't ask?

    WHAT AN AWESOME MOVIE!
    Knives Out makes me guess what will happen until the end. I enjoyed the movie, the mystery and the suspense. In my opinion this movie was fun and…

  • Return of the Jedi

    Return of the Jedi

    ★★★★

    Action | Adventure | Science Fiction

    [Referring to Vader]
    Princess Leia: But, why must you confront him?
    Luke: Because, there is good in him. I've felt it. He won't turn me over to the Emperor. I can save him. I can turn him back to the good side. I have to try.

    Not as strong as the other two of the original trilogy, but in my opinion it is still great and has an epic ending. This how a trilogy…