• Umberto D.

    Umberto D.

    ★★★★½

    Drama

    Maria, la servetta: What's the matter, Mr. Umberto?
    Umberto Domenico Ferrari: I'm tired.
    Maria, la servetta: Of her?
    Umberto Domenico Ferrari: it's a little of everything.

    • Story: 10/10
    • Pacing: 9/10
    • Editing: 9/10
    • Visuals: 9/10
    • Sound: 10/10
    • Acting: 10/10
    • Writing: 10/10
    • Dialogue: 10/10
    • Directing: 10/10
    • Ending Scene: 10/10
    • Rewatch Value: 10/10
    • Overall Score: 95/100
    ———————————————————————————————
    The saddest film ever. This is what loneliness fells like 😞
    ———————————————————————————————
    AKU LELAH PADA SEMUANYA 😵😫😩😖😣😓😔😟☹️😢

  • Cinema Paradiso

    Cinema Paradiso

    ★★★★★

    Drama | Romance

    Alfredo: The bigger the man, the deeper the footprint. And if he loves, he suffers, knowing it's a dead-end street.
    Salvatore: That's nice, what you just said. But sad.
    Alfredo: I didn't say it. It was John Wayne in “The Shepard of the Hills”.
    Salvatore: [laughs] You old pirate!

    CINEMA PARADISO is one of the most beautiful films I have ever seen. It is a movie about love for movies, a story about life, family, love, and…

  • Written on the Wind

    Written on the Wind

    ★★★★

    Drama

    Lucy: Do you love me?
    Kyle: Love you? I don't even love myself.
    Lucy: Kyle, what is it? Is it something I've said or something I've done or should have done?
    Kyle: I can't tell you. I'm afraid. It's like I was deep in a mountain pass, snowcaps hanging over my head. If I make a sound, snow might all come tumbling down. Bury me - alive.

    Written On The Wind is a great film directed by Douglas Sirk.…

  • The Lobster

    The Lobster

    ★★★★

    Drama | Romance | Thriller

    Hotel Manager: Now have you thought of what animal you'd like to be if you end up alone?
    David: Yes. A lobster.
    Hotel Manager: Why a lobster?
    David: Because lobsters live for over one hundred years, are blue-blooded like aristocrats, and stay fertile all their lives. I also like the sea very much.

    The Lobster is absurd, surreal, funny, original, clever and very unique movie with brilliant acting and storyline. In my opinion this is…

  • The Tenant

    The Tenant

    ★★★★

    Drama | Horror | Thriller

    Trelkovsky: These days, relationships with neighbors can be... quite complicated. You know, little things that get blown up out of all proportion? You know what I mean?
    Stella's Friend: No, no I don't. I mind my own business.

    The Tenant (1976) is the third in director Roman Polanski's unrelated but thematically similar “Apartment Trilogy”. It follows Repulsion (1965) and Rosemary's Baby (1968) and The Tenant (1976). In my opinion, this is a very interesting and…

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

    Action | Adventure | Science Fiction

    Nick Fury: This is Mr. Beck.
    Quentin Beck / Mysterio: We could use someone like you in our world.
    Peter Parker: Your world?
    Nick Fury: Beck is from Earth, just not ours. The snap tore a hole in our dimension.

    SPIDER-MAN: FAR FROM HOME is the twenty-third film in the Marvel Cinematic Universe and the eleventh in Phase 3. In my opinion, Far From Home is better than Homecoming. It has great action, amazing…

  • The Straight Story

    The Straight Story

    ★★★★½

    Biography | Drama

    Alvin Straight: I'd give each one of 'em a stick and, one for each one of 'em, then I'd say, 'You break that.' Course they could real easy. Then I'd say, 'Tie them sticks in a bundle and try to break that.' Course they couldn't. Then I'd say, “That bundle... that's family.”

    THE STRAIGHT STORY is a touching, heart warming, and wonderful road movie about an old man who wants to make peace with his estranged brother…

  • Aladdin

    Aladdin

    ★★★½

    Adventure | Comedy | Family

    Jafar: I can make you rich... rich enough to impress a princess.
    Aladdin: What do I have to do?
    Jafar: There's a cave of wonders. Bring me a lamp.

    I am sorry “ALADDIN 2019”, THE OLD VERSION IS BETTER!
    • Story: 6/10
    — Adventure: 6/10
    — Comedy: 7/10
    — Family: 7/10
    • Sound: 7/10
    • Acting: 7/10
    • Pacing: 7/10
    • Editing: 7/10
    • Visuals: 7/10
    • Dialogue: 6/10
    • Directing: 6/10
    • Soundtrack: 8/10…

  • Aladdin

    Aladdin

    ★★★★

    Adventure | Animation | Fantasy

    Aladdin: Genie, I need help!
    Genie: [as Jack Nicholson] All right, Sparky, here's the deal. If you wanna court the little lady, you gotta be a straight shooter. Do ya got it?
    Aladdin: What?
    Genie: [pointing to each word on a blackboard] Tell-her-the-*truth*!

    Aladdin is a good movie with enjoyable animation and an interesting story. The animation is great, also the characters are all amazing, and the voice acting is good. I loved all the…

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

    Action | Crime | Thriller

    The Director: There’s no escape for you. The High Table wants your life. Tell me what you want?
    John Wick: Passage.
    The Director: I can’t help you.

    JOHN WICK: CHAPTER 3 - PARABELLUM is an amazing action movie, with a good plot and full of action from start to finish. I love every action sequence in this movie. In my opinion, this is one of the best action movies of this year, and one of…

  • John Wick: Chapter 2

    John Wick: Chapter 2

    ★★★★

    Action | Crime | Thriller

    John Wick: Winston... tell them... Tell them all... Whoever comes, whoever it is... I'll kill them. I'll kill them all.
    Winston: 'Course you will.

    I enjoyed this film very much. The fight scenes are superb!
    • Story: 8/10
    — Crime: 8/10
    — Action: 9/10
    — Thriller: 8/10
    • Sound: 8/10
    • Acting: 8/10
    • Pacing: 8/10
    • Editing: 8/10
    • Visuals: 8/10
    • Writing: 8/10
    • Dialogue: 8/10
    • Directing: 8/10
    • Ending Scene: 9/10…

  • John Wick

    John Wick

    ★★★★

    Action | Crime | Thriller

    Viggo Tarasov: I heard you struck my son.
    Aurelio: Yes, sir, I did.
    Viggo Tarasov: And may I ask why?
    Aurelio: Yeah, well, because he stole John Wick's car, sir, and, uh, killed his dog.
    Viggo Tarasov: [pause] Oh.

    ————————————————
    EVERYTHING'S GOT A PRICE!!
    • Story: 8/10
    — Crime: 9/10
    — Action: 9/10
    — Thriller: 8/10
    • Sound: 8/10
    • Acting: 8/10
    • Pacing: 8/10
    • Editing: 8/10
    • Visuals: 8/10
    • Writing: 8/10
    •…