Yady has written 22 reviews for films rated ★★★ .

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

    Action | Adventure | Science Fiction

    [from trailer]
    Luke Skywalker: We've passed on all we know. A thousand generations live in you now. But this is your fight.

    MY SCORES:
    • Opening: 6/10
    • Story: 6/10
    • Pacing: 6/10
    • Writing: 6/10
    • Editing: 8/10
    • Scoring: 9/10
    • Dialogue: 6/10
    • Directing: 6/10
    • Cinematography: 8/10
    • Visual Effects: 8/10
    • Fight Scenes: 8/10
    • Characters: 8/10
    — Rey: 8/10
    — Ren: 9/10
    — Finn: 7/10
    — Poe: 7/10…

  • Solo: A Star Wars Story

    Solo: A Star Wars Story

    ★★★

    Action | Adventure | Science Fiction

    Han Solo: Since when do you know how to fly?
    [Chewie howls something]
    Han Solo: 190 years old?
    [Chewie howls again]
    Han Solo: You look great!

    Not the best in the franchise Star Wars but every actor gives a compelling performance. It's a nice Star Wars Anthology. The movie tries, with good results, to expand the universe while telling stories how Han Solo became the Captain of the Millennium Falcon and all that. The…

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★

    Action | Adventure | Science Fiction

    The Emperor: [to Darth Vader] Every single Jedi, including your friend Obi-Wan, is now an enemy of the Republic. Do what must be done. Do not hesitate. Show no mercy.

    Yeay finally a good prequel! Imo, this film has great special effects, great scoring, great action and good story writing. This is the best movie of the prequel trilogy, telling us how anakin became Darth Vader, and also shows us how Luke got to…

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★★

    Action | Adventure | Science Fiction

    Yoda: Fear is the path to the dark side, Fear leads to anger, anger leads to hate, hate.. leads to suffering. I sense much fear in you.

    The action was great, but the plot was not great...
    • Story: 6/10
    • Action: 8/10
    • Pacing: 6/10
    • Editing: 7/10
    • Visuals: 8/10
    • Writing: 6/10
    • Scoring: 8/10
    • Dialogue: 6/10
    • Directing: 6/10
    • Costumes: 6/10
    • Characters: 6/10
    • Ending Scene: 7/10…

  • Spider-Man: Homecoming

    Spider-Man: Homecoming

    ★★★

    Action | Adventure | Science Fiction

    Tony Stark: [after the boat incident] What if somebody had died?
    Peter Parker: I was just trying to be like you.
    Tony Stark: I wanted you to be better. I'm gonna need the suit back.
    Peter Parker: But I'm nothing without this suit!
    Tony Stark: If you're nothing without this suit, then you shouldn't have it.

    SPIDER-MAN: HOMECOMING is the sixteenth film in the Marvel Cinematic Universe and the fourth in Phase 3. In…

  • Ant-Man

    Ant-Man

    ★★★

    Action | Comedy | Science Fiction

    Scott Lang: I think our first move should be calling the Avengers.
    Hank Pym: I spent thirty years protecting that technology from a Stark, I sure as hell don't intend to give it to another! This isn't cute technology like the Iron Man suit! This could change the techs of reality! Besides, they must already have their hands busy throwing cities out of the sky.

    Ant-Man is the twelfth film in the Marvel Cinematic…

  • Avengers: Age of Ultron

    Avengers: Age of Ultron

    ★★★

    Action | Adventure | Science Fiction

    Thor: Who sent you?
    Tony Stark: I see a suit of armor around the world.
    Bruce Banner: Ultron.
    Ultron: In the flesh. Or no, not yet. Not this chrysalis. But I'm ready. I'm on a mission.
    Natasha Romanoff: What mission?
    Ultron: Peace in our time.

    AVENGERS: AGE OF ULTRON is the eleventh film in the Marvel Cinematic Universe and the fifth in Phase 2. This film was not what I expected. I was hoping…

  • Iron Man 3

    Iron Man 3

    ★★★

    Action | Adventure | Science Fiction

    Colonel James Rhodes: We couldn't save the President with the suit, how are we going to save Pepper with nothing?
    Tony Stark: Uh... say, Jarvis? Is it that time?
    Jarvis: The House Party Protocol, sir?
    Tony Stark: Correct.
    [the suits activate]

    IRON MAN 3 is the seventh film in the Marvel Cinematic Universe and the first in Phase 2. In my opinion, Iron Man 3 is an entertaining movie. This movie has wonderful visuals…

  • Alita: Battle Angel

    Alita: Battle Angel

    ★★★

    Action | Adventure | Science Fiction

    Alita: You made the biggest mistake of your life.
    Vector: And what's that?
    Alita: Underestimating who I am.


    ALITA: BATTLE ANGEL is actually a good movie it makes you feel like you've journeyed with the characters. Some the battle scenes are fantastic and my favourite is a fight scene in a bar. The visual is amazing, I guess that's the only good thing about it. The story is predictable, good but not great.
    •…

  • Vice

    Vice

    ★★★

    Biography | Drama | History

    George W. Bush: So we gonna do this thing, or what? I mean, is this happening?
    Dick Cheney: I believe... we can make this work.
    George W. Bush: Hehehe!
    [claps]
    George W. Bush: Hot damn!

    Vice is directed by Adam McKay and tells the story of Dick Cheney and his rise in politics all the way up to his Vice President role. The script is good but not great. Imho, the best part of the…

  • Now You See Me 2

    Now You See Me 2

    ★★★

    Action | Comedy | Thriller

    J. Daniel Atlas: A magician's greatest strength is an empty fist.
    Dylan Rhodes: That is to say, the ability to convince a crowd that something is inside when really there is nothing.

    • Story: 5/10
    • Sound: 7/10
    • Acting: 7/10
    • Pacing: 7/10
    • Editing: 6/10
    • Visuals: 7/10
    • Dialogue: 6/10
    • Directing: 6/10
    • Ending Scene: 6/10
    • Entertainment: 7/10
    • Rewatch Value: 6/10
    • Overall Score: 67/100
    ———————————————————————————————
    THE FOUR HORSEMEN…

  • Thor

    Thor

    ★★★

    Action | Adventure | Fantasy

    Odin: You'll be a wise king.
    Thor: There will never be a wiser king than you. Or a better father. I have much to learn. I know that now. One day, perhaps, I will make you proud.
    Odin: You've already made me proud.

    THOR is the fourth of the six Marvel Cinematic Universe Phase One films. In my opinion, I enjoyed it a lot. It is well acted, well directed. The action was great and…