• Intrusion

    ★★★½

  • Squid Game

    ★★★★★

  • The Guilty

    ★★★★½

  • The Starling

    ★★★

  • Clickbait

    ★★★★½

  • Sweet Girl

    ★★★★

  • Hostage House

    ★★★½

  • The Last Letter From Your Lover

    ★★★★

  • Pig

    ½

  • Black Widow

    ★★★★

  • Fatherhood

    ★★★

  • In the Heights

    ★★★★½

  • The Woman in the Window

    ★★★½

  • The Innocent

    ★★★★½

  • Things Heard & Seen

    ★★★½

  • Thunder Force

    ★★★½

  • Cherry

    ★★★★

  • Behind Her Eyes

    ★★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★★★

  • The Dry

    ★★★★½

  • The Midnight Sky

    ★★★

  • Hillbilly Elegy

    ★★★★

  • Jingle Jangle: A Christmas Journey

    ★★★★★

  • Holidate

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Rebecca

    ★★★★

  • Soul

    ★★★½

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★½

  • Run

    ★★★★½

  • David Attenborough: A Life on Our Planet

    ★★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★★½

  • The Paramedic

    ★★★½

  • Penguin Bloom

    ★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★

  • All Together Now

    ★★½

  • Black Beach

    ★★★½

  • The Kissing Booth 2

    ★★½

  • Unhinged

    ★★★

  • The Occupant

    ★★★½

  • The Way Back

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Bombshell

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • Richard Jewell

    ★★★★½

  • 21 Bridges

    ★★★

  • Miracle in Cell No. 7

    ★★★★½

  • Downton Abbey

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • I Am Woman

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★★

  • Judy

    ★★★★

  • Uncut Gems

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★½

  • Midsommar

    ½

  • Toy Story 4

    ★★★★★

  • Ma

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Yesterday

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★½

  • Good Boys

    ★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Luce

    ★★★

  • The Boy Who Harnessed the Wind

    ★★★

  • Escape Room

    ★★★½

  • Second Act

    ★★★