Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Irreplaceable You

Irreplaceable You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Present

The Present

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chaplin

Chaplin

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Before We Go

Before We Go

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rose Island

Rose Island

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Limitless

Limitless

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Iron Man

Iron Man

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Fractured

Fractured

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wanderlust

Wanderlust

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Megamind

Megamind

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bridge to Terabithia

Bridge to Terabithia

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Believe Me: The Abduction of Lisa McVey

Believe Me: The Abduction of Lisa McVey

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
Roma

Roma

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Norbit

Norbit

2007
×
½
Read the review Edit this entry