Sort by

Yarjka has logged 52 entries for films during February 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Ink

Ink

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mickey's Rival

Mickey's Rival

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Camp X-Ray

Camp X-Ray

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paulie

Paulie

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Amish Grace

Amish Grace

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Where’s Rose

Where’s Rose

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Ant-Man and the Wasp: Quantumania

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rent-A-Pal

Rent-A-Pal

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Coda

Coda

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
★★★
Edit this entry  
22
Rory Scovel: Live Without Fear

Rory Scovel: Live Without Fear

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cow

Cow

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
When You Finish Saving The World

When You Finish Saving The World

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
James Baldwin: From Another Place

James Baldwin: From Another Place

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Baldwin's Nigger

Baldwin's Nigger

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Go Tell It on the Mountain

Go Tell It on the Mountain

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Secret Headquarters

Secret Headquarters

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Knock at the Cabin

Knock at the Cabin

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wildflower

Wildflower

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
A Night at the Roxbury

A Night at the Roxbury

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bill Russell: Legend

Bill Russell: Legend

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Raze

Raze

2013
×
Read the review Edit this entry  
10
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tape

Tape

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
African Cats

African Cats

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Molly Grows Up

Molly Grows Up

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Den

The Den

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Little Fish

Little Fish

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wild Hearts Can't Be Broken

Wild Hearts Can't Be Broken

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Salt in My Soul

Salt in My Soul

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Man Hunt

Man Hunt

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry