• The Green Knight

    ★★★★

  • Benedetta

  • Fear Street: 1994

    ★★★

  • Escape Room: Tournament of Champions

  • Happiest Season

    ★★★

  • Cadaver

  • The Haunting of Bly Manor

  • American Murder: The Family Next Door

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

  • The Half of It

    ★★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Shirley

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★½

  • Miss Americana

  • The Way We Are

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Little Women

    ★★★★

  • Let It Snow

    ★★★½

  • Love, Spells and All That

    ★★★½

  • Jenny Slate: Stage Fright

    ★★★★½

  • Earthquake Bird

    ★★★

  • Fractured

  • Unbelievable

  • Knives Out

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★½

  • The Platform

    ★★★½

  • Hustlers

    ★★★½

  • Joker

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Black to Techno

  • Daughter

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

  • Black Mirror: Striking Vipers

  • Matthias & Maxime

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★½

  • Us

    ★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★

  • When I Get Home

    ★★★★½

  • Fighting with My Family

    ★★★

  • Luce

    ★★½

  • Knock Down the House

    ★★★★★

  • Velvet Buzzsaw

  • Acid Rain

  • The Lodge

    ★★★½

  • This Is Not Berlin

    ★★★

  • Hail Satan?

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★½

  • Fyre

  • Distancing

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★★

  • Dumplin'

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Aquaman

    ★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★

  • Nothing to Hide

    ★★★½

  • Warp Speed Chic

    ★★★★★

  • The Bisexual

  • Battle

    ★★★

  • The Perfection

    ★★★

  • Vita & Virginia

    ★★★