Sort by

yav has logged 257 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Post

The Post

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Farthest

The Farthest

2017
×
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
21
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Phantom Boy

Phantom Boy

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Allied

Allied

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Twelve O'Clock High

Twelve O'Clock High

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Three Outlaw Samurai

Three Outlaw Samurai

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
Thelma

Thelma

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
No Reservations

No Reservations

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
Edit this entry  
16
How Gay Is Pakistan?

How Gay Is Pakistan?

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Landline

Landline

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rhymes for Young Ghouls

Rhymes for Young Ghouls

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★½
Edit this entry  
02
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Before Stonewall

Before Stonewall

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry