Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Rat Catcher

The Rat Catcher

2023
×
Edit this entry  
02
The Swan

The Swan

2023
×
Edit this entry  
01
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
Edit this entry  
29
The Mexican Suitcase

The Mexican Suitcase

2011
×
Edit this entry  
27
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★
Edit this entry  
23
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★
Edit this entry  
15
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Smoking Causes Coughing

Smoking Causes Coughing

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Destination Moon

Destination Moon

1950
×
★★★½
Edit this entry  
06
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★★★
Edit this entry  
05
House Party

House Party

2023
×
★★
Edit this entry  
04
Sound of Freedom

Sound of Freedom

2023
×
★★★
Edit this entry  
01
Superintelligence

Superintelligence

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Superintelligence

Superintelligence

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Tag

Tag

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
Read the review Edit this entry  
21
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Camp de Thiaroye

Camp de Thiaroye

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Looking Back at 'The Hills Have Eyes'

Looking Back at 'The Hills Have Eyes'

2003
×
Edit this entry  
15
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
Read the review Edit this entry  
14
The Fear of God: 25 Years of The Exorcist

The Fear of God: 25 Years of The Exorcist

1998
×
Edit this entry  
11
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Edit this entry  
07
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★★
Edit this entry  
04
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Edit this entry  
28
And Soon the Darkness

And Soon the Darkness

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
They Cloned Tyrone

They Cloned Tyrone

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★
Edit this entry  
17
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
08
St. Trinian's

St. Trinian's

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★
Edit this entry  
05
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry