Sort by

yazz! *・゚✧ has logged 283 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Fisherman's Friends

Fisherman's Friends

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Mirror Mirror

Mirror Mirror

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hey World!

Hey World!

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mr. Dough and the Egg Princess

Mr. Dough and the Egg Princess

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
That Awkward Moment

That Awkward Moment

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The New Romantic

The New Romantic

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★
Edit this entry  
25
Good Riddance

Good Riddance

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★
Edit this entry  
24
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Joker

Joker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Amy

Amy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Ladyworld

Ladyworld

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Chasing Trane

Chasing Trane

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Circle

Circle

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry