Abby has logged 92 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Madonna: Truth or Dare

Madonna: Truth or Dare

1991
×
★★★★
Edit this entry  
01
Breathless

Breathless

1960
×
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
Read the review Edit this entry  
17
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Braindead

Braindead

1992
×
Read the review Edit this entry  
10
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Village

The Village

2004
×
Read the review Edit this entry  
25
The Nowhere Inn

The Nowhere Inn

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Read the review Edit this entry  
13
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Chair

The Chair

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Candyman

Candyman

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Mosquita y Mari

Mosquita y Mari

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
How to Survive a Plague

How to Survive a Plague

2012
×
Read the review Edit this entry  
11
Pray Away

Pray Away

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
With Every Heartbeat

With Every Heartbeat

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Whip It

Whip It

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
Read the review Edit this entry  
03
District 9

District 9

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Whale Rider

Whale Rider

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love on a Leash

Love on a Leash

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dave Not Coming Back

Dave Not Coming Back

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Farewell, My Queen

Farewell, My Queen

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Terminal

The Terminal

2004
×
Read the review Edit this entry  
19
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Garden State

Garden State

2004
×
★½
Read the review Edit this entry