• The Woman in the Window

    ★★★

  • Happily

  • The Little Things

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

  • Happiest Season

    ★★★

  • The Queen's Gambit

  • Love and Monsters

    ★★★★★

  • Soul

  • Freaky

    ★★★½

  • Run

    ★★★

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • Nomadland

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★

  • The Kissing Booth 2

  • Hollywood

  • The Half of It

    ★★★★

  • Little Fires Everywhere

  • I Still Believe

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Onward

  • Emma.

    ★★★½

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★★★★

  • Fantasy Island

  • My Valentine

  • Palm Springs

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Miss Americana

  • Cats

    ★★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Little Women

    ★★★★

  • The Knight Before Christmas

  • Frozen II

  • Doctor Sleep

    ★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

  • Zombieland: Double Tap

  • Tall Girl

  • Lucy in the Sky

    ★★★★½

  • Saint Maud

    ★★★½

  • Bad Education

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • The Goldfinch

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Hustlers

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★★½

  • It Chapter Two

    ★★½

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Vivarium

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★

  • Toy Story 4

  • Dark Phoenix

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★★½

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★½

  • Good Omens

  • Ma

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • The Dead Don't Die

    ½

  • Yesterday

    ★★★★★

  • The Last Summer

  • Avengers: Endgame

    ½

  • The Room

  • The Perfect Date

  • Five Feet Apart

  • Captive State

    ★★

  • Us

    ★★★★★

  • The Art of Self-Defense

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★½