Sort by

Jono has logged 57 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
Edit this entry  
08
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
Edit this entry  
08
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
Edit this entry  
04
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
mother!

mother!

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Voyage of Time: Life's Journey

Voyage of Time: Life's Journey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Captain Underpants: The First Epic Movie

Captain Underpants: The First Epic Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cyberbully

Cyberbully

2011
×
Edit this entry  
29
Hunter

Hunter

2015
×
Edit this entry  
27
Death Note

Death Note

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Another Earth

Another Earth

2011
×
Edit this entry  
19
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Edit this entry