RSS feed for ✨ christie ✨

✨ christie ✨ has logged 74 entries for films rated ★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Redacted

Redacted

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Future

The Future

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Day Night Day Night

Day Night Day Night

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fuses

Fuses

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Horse Money

Horse Money

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fireplace for Your Home: Birchwood Edition

Fireplace for Your Home: Birchwood Edition

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Caligula

Caligula

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Time of the Wolf

Time of the Wolf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Curb Dance

Curb Dance

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brief Crossing

Brief Crossing

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tideland

Tideland

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
Desperate Living

Desperate Living

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blissfully Yours

Blissfully Yours

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Forgotten Colours of Dreams

The Forgotten Colours of Dreams

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bastards

Bastards

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★
Edit this entry  
05
Last Days

Last Days

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shortbus

Shortbus

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
I Can't Sleep

I Can't Sleep

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
11
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Otto; or, Up with Dead People

Otto; or, Up with Dead People

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Portrait of a Lady

The Portrait of a Lady

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry