Yehia has logged 203 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★½
Edit this entry  
18
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★
Edit this entry  
16
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★½
Edit this entry  
15
Kes

Kes

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Shirin

Shirin

2008
×
Read the review Edit this entry  
14
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
10
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Place

The Place

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★½
Edit this entry  
07
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★½
Edit this entry  
06
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★
Edit this entry  
06
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Beginners

Beginners

2010
×
★★★
Edit this entry  
05
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★
Edit this entry  
02
Phineas and Ferb The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Distant

Distant

2002
×
★★★
Edit this entry  
31
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Turtles Can Fly

Turtles Can Fly

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★
Edit this entry  
22
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
The Stoning of Soraya M.

The Stoning of Soraya M.

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★½
Edit this entry  
16
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nostalgia

Nostalgia

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★
Edit this entry  
13
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Edit this entry