Yehia has logged 60 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
The Rental

The Rental

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
John Wick

John Wick

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Alexandria, Again and Forever

Alexandria, Again and Forever

1990
×
★★½
Edit this entry  
27
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
An Egyptian Story

An Egyptian Story

1982
×
★★★½
Edit this entry  
27
Alexandria… Why?

Alexandria… Why?

1979
×
★★★★
Edit this entry  
25
Exterior/Night

Exterior/Night

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
The Square

The Square

2017
×
★½
Edit this entry  
17
Scream

Scream

1996
×
★★
Edit this entry  
16
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★
Edit this entry  
13
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★½
Edit this entry  
13
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Youth in Revolt

Youth in Revolt

2009
×
★★★
Edit this entry  
12
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Edit this entry  
11
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Utøya: July 22

Utøya: July 22

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gulliver's Travels

Gulliver's Travels

2010
×
★★
Edit this entry  
10
The Cider House Rules

The Cider House Rules

1999
×
★★½
Edit this entry  
10
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Edit this entry  
09
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★
Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★½
Edit this entry  
08
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Edit this entry  
08
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Other Boleyn Girl

The Other Boleyn Girl

2008
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Edit this entry  
06
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Alps

Alps

2011
×
★★★½
Edit this entry  
05
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry