• The Batman

    ★★★

  • Chronophobia

  • I Care a Lot

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Greyhound

    ★★★½

  • The Way Back

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Gretel & Hansel

    ★★★

  • Horse Girl

    ★★★

  • Palm Springs

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★½

  • 1917

    ★★★½

  • Dark Waters

    ★★★½

  • Doctor Sleep

    ★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★

  • Mister America

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Vivarium

    ★★½

  • Crawl

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • To the Ends of the Earth

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • It Must Be Heaven

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Invisible Life

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • A White, White Day

    ★★★★

  • Beanpole

    ★★½

  • Les Misérables

    ★★★

  • Bacurau

    ★★

  • Guava Island

    ★★½

  • Us

    ★★★

  • Pain and Glory

    ★★★

  • The Art of Self-Defense

    ★★★★

  • Sword of Trust

    ★★★½

  • Triple Frontier

    ★★★½

  • A Life in Our Times

  • The Plagiarists

    ★★★

  • Fourteen

    ★★★★

  • Light of My Life

    ★★★★

  • Sweetheart

    ★★★½

  • The Souvenir

    ★★★★

  • High Flying Bird

    ★★★½

  • Velvet Buzzsaw

    ★★★½

  • The Vast of Night

    ★★★★

  • Monos

    ★★★

  • The Report

    ★★★½

  • The Death of Dick Long

    ★★★½

  • Cold Case Hammarskjöld

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★

  • Divine Love

    ★★★

  • I Am Mother

    ★★★

  • Apollo 11

    ★★★½

  • The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

    ★★★

  • Fyre

    ★★★½

  • Glass

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Bird Box

    ★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★

  • After the Screaming Stops

    ★★★½