Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Recovery

Recovery

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Witness

Witness

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Music

Music

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Black Rift Begins to Yawn

A Black Rift Begins to Yawn

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wild Indian

Wild Indian

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
R#J

R#J

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Land

Land

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Together Together

Together Together

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Passing

Passing

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
How It Ends

How It Ends

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Homeroom

Homeroom

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cut Throat City

Cut Throat City

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
News of the World

News of the World

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wander Darkly

Wander Darkly

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Nasir

Nasir

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Big Scary “S” Word

The Big Scary “S” Word

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wildfire

Wildfire

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Joe Bell

Joe Bell

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Limbo

Limbo

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Night of the Kings

Night of the Kings

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Way I See It

The Way I See It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Ties

The Ties

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Apples

Apples

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harley

Harley

×
Edit this entry  
24
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Painter and the Thief

The Painter and the Thief

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beethoven's 2nd

Beethoven's 2nd

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Clifford

Clifford

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Turning

The Turning

2020
×
½
Read the review Edit this entry