• Cat Ballou

    ★★★½

  • Repulsion

    ★★★★½

  • The Naked Kiss

    ★★★★½

  • My Fair Lady

  • Goldfinger

  • Mary Poppins

  • A Hard Day's Night

  • The Masque of the Red Death

    ★★★★

  • A Shot in the Dark

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

  • The Sword in the Stone

  • Crisis: Behind a Presidential Commitment

    ★★★★½

  • From Russia with Love

  • Shock Corridor

    ★★★★½

  • The Haunting

  • The Birds

  • 8½

  • To Kill a Mockingbird

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★★

  • The Manchurian Candidate

  • Dr. No

  • Vivre Sa Vie

  • Ride the High Country

    ★★★★½

  • The Music Man

    ★★★★½

  • Lolita

  • Judgment at Nuremberg

  • The Innocents

  • The Day the Earth Caught Fire

    ★★★★

  • West Side Story

    ★★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

  • A Raisin in the Sun

  • One Hundred and One Dalmatians

  • Spartacus

  • Black Sunday

    ★★★½

  • Psycho

  • The Apartment

  • Peeping Tom

  • Breathless

  • The Virgin Spring

  • Pickpocket

    ★★★★★

  • Anatomy of a Murder

  • North by Northwest

  • Hiroshima Mon Amour

  • The 400 Blows

  • Some Like It Hot

  • Rio Bravo

  • Imitation of Life

  • Sleeping Beauty

  • House on Haunted Hill

    ★★★½

  • Cat on a Hot Tin Roof

  • A Night to Remember

    ★★★★½

  • Mon Oncle

    ★★★½

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★★½

  • Touch of Evil

  • Night of the Demon

    ★★★★★

  • The Bridge on the River Kwai

  • 3:10 to Yuma

    ★★★

  • Sweet Smell of Success

  • 12 Angry Men

  • The Incredible Shrinking Man

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

  • Nightfall

    ★★★★

  • The Ten Commandments

    ★★★★½

  • Beyond a Reasonable Doubt

    ★★★★

  • Bigger Than Life

  • The Killing

    ★★★★½

  • Night and Fog

    ★★★★★

  • Forbidden Planet

    ★★★★½

  • The Searchers

  • The Ladykillers

  • All That Heaven Allows