• Lady and the Tramp

  • Kiss Me Deadly

  • Marty

    ★★★★½

  • Diabolique

    ★★★★½

  • Bad Day at Black Rock

    ★★★★★

  • Godzilla

  • Rear Window

  • 20,000 Leagues Under the Sea

  • The Caine Mutiny

    ★★★½

  • On the Waterfront

  • Johnny Guitar

    ★★★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★★

  • Seven Samurai

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★★

  • Gentlemen Prefer Blondes

  • Shane

  • The Wages of Fear

  • The Hitch-Hiker

  • Monsieur Hulot's Holiday

  • Peter Pan

  • Ikiru

  • The Quiet Man

  • High Noon

  • Singin' in the Rain

  • The African Queen

  • The Day the Earth Stood Still

  • A Streetcar Named Desire

  • An American in Paris

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

  • Strangers on a Train

  • Ace in the Hole

    ★★★★½

  • Born Yesterday

    ★★★★

  • All About Eve

  • Sunset Boulevard

  • In a Lonely Place

    ★★★★

  • Cinderella

  • Gun Crazy

    ★★★★★

  • On the Town

  • The Legend of Sleepy Hollow

  • White Heat

  • The Third Man

  • Kind Hearts and Coronets

  • Red River

  • Rope

  • The Red Shoes

  • Abbott and Costello Meet Frankenstein

  • Letter from an Unknown Woman

    ★★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★½

  • The Lady from Shanghai

  • Out of the Past

  • Nightmare Alley

    ★★★

  • Crossfire

    ★★★★

  • The Ghost and Mrs. Muir

    ★★★★½

  • Black Narcissus

    ★★★★★

  • Monsieur Verdoux

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★★

  • My Darling Clementine

  • The Big Sleep

  • Notorious

    ★★★★★

  • Gilda

    ★★★★½

  • Detour

  • Mildred Pierce

  • Dead of Night

    ★★★★

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★★½

  • The Woman in the Window

    ★★★★

  • Laura

  • Arsenic and Old Lace

    ★★★½

  • Double Indemnity

  • Gaslight

    ★★★★

  • The Uninvited

  • The Seventh Victim

    ★★★½