• Dumbo

  • The Maltese Falcon

  • Citizen Kane

  • The Philadelphia Story

    ★★★★½

  • The Bank Dick

  • Fantasia

  • The Great Dictator

  • Foreign Correspondent

    ★★★★

  • The Great McGinty

    ★★★½

  • My Favorite Wife

    ★★★½

  • Rebecca

    ★★★★½

  • Pinocchio

  • His Girl Friday

    ★★★★★

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★★

  • Gone with the Wind

  • Ninotchka

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

  • The Rules of the Game

  • Stagecoach

  • Angels with Dirty Faces

  • The Lady Vanishes

    ★★★★½

  • Bringing Up Baby

    ★★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • The Awful Truth

  • Grand Illusion

  • Make Way for Tomorrow

    ★★★★★

  • Libeled Lady

    ★★★½

  • My Man Godfrey

    ★★★★★

  • Fury

    ★★★★½

  • Modern Times

  • The Crime of Monsieur Lange

  • Captain Blood

  • Mutiny on the Bounty

    ★★★★

  • A Night at the Opera

  • Alice Adams

    ★★½

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★★

  • Imitation of Life

  • The Thin Man

    ★★★★★

  • The Black Cat

    ★★★½

  • Twentieth Century

    ★★★½

  • It Happened One Night

  • Duck Soup

  • Zero for Conduct

  • King Kong

  • 42nd Street

    ★★★★

  • She Done Him Wrong

    ★★★

  • Trouble in Paradise

    ★★★★★

  • Movie Crazy

    ★★★

  • Freaks

  • Frankenstein

  • M

  • The Public Enemy

  • Dracula

  • City Lights

  • Little Caesar

  • All Quiet on the Western Front

  • Blackmail

    ★★★½

  • Un Chien Andalou

  • The Cameraman

    ★★★★½

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Speedy

    ★★★½

  • Steamboat Bill, Jr.

  • The Circus

    ★★★★★

  • The Kid Brother

    ★★★★½

  • Metropolis

  • The General

  • Battleship Potemkin

  • The Freshman

    ★★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★½

  • Seven Chances

    ★★★★★

  • The Navigator

    ★★★★½

  • Girl Shy

    ★★★½