YI JIAN has logged 88 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Gun

The Gun

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fascination

Fascination

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Solanin

Solanin

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kate

Kate

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Vineyard

The Vineyard

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Private Eyes

The Private Eyes

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Most Terrible Time in My Life

The Most Terrible Time in My Life

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Split Second

Split Second

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nuigulumar Z

Nuigulumar Z

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sukiyaki Western Django

Sukiyaki Western Django

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1971
×
Read the review Edit this entry  
20
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tokyo Tribe

Tokyo Tribe

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
First Love

First Love

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mother

Mother

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry