Yinshi has logged 188 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Elephant Song

Elephant Song

1994
×
★★★½
Edit this entry  
20
10 to 11

10 to 11

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
Camp

Camp

1970
×
Edit this entry  
11
The Doctrine on Creation

The Doctrine on Creation

1967
×
Edit this entry  
07
Crazy Love

Crazy Love

1968
×
Edit this entry  
01
Raft

Raft

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
Two Deaths Three Births

Two Deaths Three Births

1998
×
★★★½
Edit this entry  
28
Successive Slidings of Pleasure

Successive Slidings of Pleasure

1974
×
★★★½
Edit this entry  
27
Wabishabi

Wabishabi

1988
×
Edit this entry  
22
Sad Vacation

Sad Vacation

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
My God, My God, Why Hast Thou Forsaken Me?

My God, My God, Why Hast Thou Forsaken Me?

2005
×
★★★½
Edit this entry  
19
Two Punks

Two Punks

1996
×
★★★½
Edit this entry  
15
Helpless

Helpless

1996
×
★★★
Edit this entry  
14
All Around Us

All Around Us

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
Hush!

Hush!

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
Like Grains of Sand

Like Grains of Sand

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Touch of Fever

A Touch of Fever

1993
×
★★★½
Edit this entry  
01
Bu su

Bu su

1987
×
★★★★
Edit this entry  
01
Gondola

Gondola

1987
×
★★★★
Edit this entry  
29
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Edit this entry  
26
Blood Is Sex

Blood Is Sex

1982
×
★★★½
Edit this entry  
25
Rock is sex: Saraba aibô

Rock is sex: Saraba aibô

1982
×
★★★
Edit this entry  
24
Wolf

Wolf

1982
×
★★★½
Edit this entry  
20
Filmletter★oufuku IV

Filmletter★oufuku IV

1999
×
Edit this entry  
19
Travelogue

Travelogue

1994
×
Edit this entry  
19
Merry Christmas

Merry Christmas

1986
×
Edit this entry  
17
A lion and violet

A lion and violet

1986
×
Edit this entry  
14
Reminiscence

Reminiscence

2019
×
Edit this entry  
14
Instant memory

Instant memory

2012
×
Edit this entry  
05
Winter has a dream

Winter has a dream

2008
×
Edit this entry  
05
Chrysanthemum Inspiration

Chrysanthemum Inspiration

2005
×
Edit this entry  
04
Feel

Feel

2004
×
Edit this entry  
04
Winter flower

Winter flower

2003
×
Edit this entry  
04
Untitled

Untitled

2020
×
Edit this entry  
03
Postman

Postman

1995
×
★★★★
Edit this entry  
02
Red Beads

Red Beads

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
01
A Dead Man Visits the Living

A Dead Man Visits the Living

1988
×
★★★★
Edit this entry  
27
Die subversive Kamera

Die subversive Kamera

1996
×
Edit this entry  
27
Konrad! Sprach die Frau Mama...

Konrad! Sprach die Frau Mama...

1989
×
Edit this entry  
27
Guten Tag, Berlin

Guten Tag, Berlin

1987
×
Edit this entry  
27
7 x 7 Tatsachen aus dem hiesigen Leben des Dichters Tohm di Roes

7 x 7 Tatsachen aus dem hiesigen Leben des Dichters Tohm di Roes

1983
×
Edit this entry  
27
Obituary

Obituary

1985
×
Edit this entry  
27
Engelchen

Engelchen

1985
×
Edit this entry  
27
Report - Commentary of a Commentary

Report - Commentary of a Commentary

1987
×
Edit this entry  
27
Samuel

Samuel

1984
×
Edit this entry  
27
Draped in White

Draped in White

1983
×
Edit this entry  
27
September September

September September

1986
×
Edit this entry  
27
action situation

action situation

1983
×
Edit this entry  
26
Um Adeus Português

Um Adeus Português

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
Diary of Beloved Wife Feast

Diary of Beloved Wife Feast

2006
×
★★★
Edit this entry