Parker has logged 42 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★½
Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
mid90s

mid90s

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★½
Edit this entry  
26
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★
Edit this entry  
26
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Edit this entry  
22
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
21
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★½
Edit this entry  
21
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★½
Edit this entry  
21
Inside

Inside

2007
×
★★★
Edit this entry  
20
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★½
Edit this entry  
19
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love

Love

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★½
Edit this entry  
15
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★
Edit this entry  
15
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★
Edit this entry  
14
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Edit this entry  
12
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Edit this entry  
11
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Halloween II

Halloween II

2009
×
Edit this entry  
07
Halloween

Halloween

2007
×
★★½
Edit this entry  
05
Venom

Venom

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bug

Bug

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
04
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Predator

The Predator

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry