Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Edit this entry  
20
Big

Big

1988
×
Read the review Edit this entry  
14
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Wildcat

Wildcat

2022
×
Edit this entry  
28
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Ant-Man and the Wasp: Quantumania

2023
×
★★
Edit this entry  
23
Shotgun Wedding

Shotgun Wedding

2022
×
Edit this entry  
21
You People

You People

2023
×
★★★½
Edit this entry  
20
Your Place or Mine

Your Place or Mine

2023
×
★★
Edit this entry  
19
Into the Abyss

Into the Abyss

2011
×
Edit this entry  
15
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★½
Edit this entry  
04
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Knock at the Cabin

Knock at the Cabin

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
Edit this entry  
30
The Whale

The Whale

2022
×
★½
Edit this entry  
30
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★
Edit this entry  
27
Hands on a Hardbody: The Documentary

Hands on a Hardbody: The Documentary

1997
×
Edit this entry  
26
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★
Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
Forces of Nature

Forces of Nature

1999
×
★★½
Edit this entry  
10
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★★
Edit this entry  
07
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
This Place Rules

This Place Rules

2022
×
Edit this entry  
05
A Man Called Otto

A Man Called Otto

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Edit this entry  
29
Good Night Oppy

Good Night Oppy

2022
×
Edit this entry  
28
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★
Edit this entry  
28
The Territory

The Territory

2022
×
Edit this entry  
27
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
★★½
Edit this entry  
26
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★½
Edit this entry