Sort by

Dodsworth, 1936 has logged 292 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Never a Dull Moment

Never a Dull Moment

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Murder by Decree

Murder by Decree

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

1941
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Duffy

Duffy

1968
×
Edit this entry  
23
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Murder!

Murder!

1930
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Divorce American Style

Divorce American Style

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Caught

Caught

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Turning Point

The Turning Point

1952
×
★★★½
Edit this entry  
19
If You Could Only Cook

If You Could Only Cook

1935
×
Edit this entry  
18
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1939
×
★★★
Edit this entry  
18
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Royal Family of Broadway

The Royal Family of Broadway

1930
×
Read the review Edit this entry  
18
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dark City

Dark City

1950
×
★★★
Edit this entry  
14
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

1916
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Devotion

Devotion

1931
×
★★★
Edit this entry  
14
Golden Earrings

Golden Earrings

1947
×
★★½
Edit this entry  
14
Topaze

Topaze

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Phffft

Phffft

1954
×
★★★½
Edit this entry  
10
Only Yesterday

Only Yesterday

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
Edit this entry  
06
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Good Fairy

The Good Fairy

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Magic Box

The Magic Box

1951
×
★★★
Edit this entry  
06
The Letter

The Letter

1929
×
★★★
Edit this entry  
06
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★½
Edit this entry  
06
Rhubarb

Rhubarb

1951
×
★★
Edit this entry  
02
Adventure in Manhattan

Adventure in Manhattan

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Next Time We Love

Next Time We Love

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Petrified Forest

The Petrified Forest

1936
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Amazing Mr. Williams

The Amazing Mr. Williams

1939
×
★★★
Edit this entry  
31
Bells Are Ringing

Bells Are Ringing

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Raisin in the Sun

A Raisin in the Sun

1961
×
★★★★
Edit this entry  
31
Easy Living

Easy Living

1937
×
★★★
Edit this entry  
31
Woman Wanted

Woman Wanted

1935
×
★★
Edit this entry  
29
Murder, He Says

Murder, He Says

1945
×
★★★
Edit this entry  
28
No Time for Love

No Time for Love

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Good Dame

Good Dame

1934
×
Read the review Edit this entry  
24
King Kong

King Kong

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Bird of Paradise

Bird of Paradise

1932
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★
Edit this entry  
21
He Stayed for Breakfast

He Stayed for Breakfast

1940
×
★★
Edit this entry  
18
Spies

Spies

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Doctor Takes a Wife

The Doctor Takes a Wife

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Invisible Stripes

Invisible Stripes

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry